SR-560
| Template ID | SR-560 |
|---|---|
| Label Shape | SnapPEEL™ |
| Label Size | 0.94" x 0.5" + 0.437" (23.9 mm x 12.7 mm + 11.1 mm) |
Compatible Labels
| SKU# | Colors | Printing Method | Min Temp. | Max Temp. | Features | Resistances | View |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DFPC-560SB | - | - | - | - | - | ||
| DTU-560SBNOT | White | Direct Thermal | -196°C | +70°C | Sticks to Frozen |
Cryo, Deep-Freeze Xylene & Chemicals |
|
| JTRA-560 | 8 options | Writable | -196°C | +110°C | - |
Cryo, Deep-Freeze Heat |
|
| JTTA-560SB | 6 options | Thermal Transfer | -196°C | +110°C | - |
Cryo, Deep-Freeze Heat |
| Colors | - | |
|---|---|---|
| Printing Method | ||
| Min Temp | - | |
| Max Temp | - | |
| Features | - | |
| Resistances | - |
| Colors | White |
|---|---|
| Printing Method | Direct Thermal |
| Min Temp | -196°C |
| Max Temp | +70°C |
| Features | Sticks to Frozen |
| Resistances | Cryo,Deep-Freeze,Xylene & Chemicals |
| Colors | 8 options |
|---|---|
| Printing Method | Writable |
| Min Temp | -196°C |
| Max Temp | +110°C |
| Features | - |
| Resistances | Cryo,Deep-Freeze,Heat |
| Colors | 6 options |
|---|---|
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Min Temp | -196°C |
| Max Temp | +110°C |
| Features | - |
| Resistances | Cryo,Deep-Freeze,Heat |
